Mide Balonu Tedavisi

Mide Balonu, Ameliyat öncesinde kilo verme amacıyla mideye yerleştirilen balondur. Bu yöntemde endoskopi eşliğinde hafif anestezi altında, ağızdan mideye içi boş bir balon yerleştirilir.

Ardından balon şişirilir ve hastanın midesinde bir dolgunluk oluşturulup, tokluk hissi sağlanır. Mide balonu ameliyatsız bir yöntem olarak tanımlanmaktadır.

Ancak diğer yöntemlerden önemli bir farkı da, balonun belli bir süre sonra çıkarılması (6 ay) ve sağlanan sonuçların kalıcı olmamasıdır. Balon, obezitenin geçici tedavisinde kullanılır, kilo kaybına ve kaybedilen kiloların korunmasına yardım eder.

Ayrıca obezite cerrahisi öncesinde, ameliyat olacak hastaların ameliyat öncesinde zayıflatılması ve cerrahi risklerin azaltılmasına yardımcı olur. Ancak balon mide içinde en fazla 6 ay bırakılabilir. Balon çıkarıldıktan sonra kişi uygun bir diyet ya da egzersiz programını benimsemezse tekrar kilo alabilir.

Mide Balonu Nasıl Yerleştirilir? İşlem Süresi Ne Kadardır?

Endoskopi yöntemi ile mideye yerleştirilir. İçerisi sıvı veya hava ile doldurulur. İşlem süresi 10 – 15 dakikadır.

Hastanın vermesi gereken kiloya göre özel bir uygulama olduğu için, kişiye zarar vermeyecek şekilde ne kadar şişirileceği obezite cerrahlarımız tarafından belirlenmektedir. Hastalar işlemden sonra dinlendirildikten sonra taburcu edilmektedirler.

Whatsapp ile İletişime Geçmek İçin Tıklayın