Liposuction ( Yağ Aldırma Ameliyatı) Nedir?

Liposuction uygulaması son yıllarda çok sık uygulanan estetik ameliyatları listesinde ilk sıralarda yer almaktadır. Diyet ve spor yaparak bölgesel yağlanmayı gideremeyen kişiler için kullanılan cerrahi yönteme liposuction denir.

Birikmiş olan yağların vücuttan alınarak istenilen şekle sokulmasına imkan tanır. Günümüzde en sık uygulanan kozmetik cerrahi operasyonları arasındadır. Son yıllarda erkeklerde kadınlar kadar sık bu uygulamayı tercih etmektedirler.

Kalça, basen, göbek, yan bölgeler ve diz gibi alanlarda biriken yağlar genellikle inatçı ve kurtulması zor olan yağlardır. Bu yağların diyet ve egzersizle yok edilmesi mümkün olmayacak kadar zordur.

Ayrıca diyet ve egzersiz programına ara verildiği taktirde bu yağlar kısa sürede tekrar toplanır. Liposuction işleminin sonucunun kalıcılığı tamamen kişinin dikkat etmesine bağlıdır.

Yağ Aldırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Liposuction operasyonu cerrahi bir uygulamadır ve g anestezi altında yapılır. İlk olarak işlemin yapılacağı alanlar belirlenir ve işaretlenir. Lokal anestezi uygulaması yapılır.

İşaretlenen alana küçük 1- 2 milimetre kesiler atılır. Atılan bu kesilerden lazer ışını verilir ve inatçı yağlar eritilir. Yağlar eridikten sonra çapları yaklaşık iki milimetre olan kanüller ile bu yağlar vakumlanır.

İşlem yapılacak alana göre kanüllerin kalınlığı ve uzunluğu değişiklik gösterilir. İşlem sırasında en önemli olan nokta yağların mümkün olduğu kadar akışkan hale gelmesidir.

Liposuction Yağ Aldırma Ameliyatı Öncesi

Liposuction işlemi öncesinde bazı hususlara dikkat edilmelidir. İlk olarak uygun teknolojik cihazı kullanan ve yağ alma konusunda uzmanlaşmış cerrah seçimi önemlidir.

Hekim tercihi yapıldıktan sonra fiziki muayene yapılmalıdır. Muayene sırasında kişinin bölgesel yağları ve işlem yapılacağı alanlar tespit edilir. Hastanın rutin kanları alınır ve tahliller yapılır.

Hastanın kronik hastalığının olup olmadığı sorgulanır. Operasyon için herhangi bir sorun yoksa operasyon için hastaya gün verilir. Operasyondan en az bir hafta önce kan sulandırıcı ilaçlar bırakılmalıdır.

Operasyonda küçük kesiler atılacağı için kanama sorun oluşturabilir. Bitkisel ürünler kana ve pıhtılaşmaya etki edebilen ürünlerdir.

Bu ürünlerin operasyondan en az 10 gün önce bırakılması gereklidir. Bunların dışında doktorunuzun sizlere verdiği tavsiyelere uyarak operasyon için hazırlanabilirsiniz.

Liposuction Yağ Aldırma Ameliyatı Sonrası

Liposuction operasyonu sonrasında iyi ve düzenli bir bakım yapılmalıdır. İlk günler operasyon için atılan kesilere pansuman yapılmalıdır. Bu bölgelerde iltihap oluşumunu engellemek için bu gereklidir.

Yağ aldırma ameliyatının sonuçları çok başarılıdır. Ancak sonuçların kalıcı olması için kişinin düzenli egzersiz ve spor yapması gerekir. Vücudu yağ biriktirmeye elverişli olan kişiler beslenme düzenine dikkat etmelidir.

Yağlı ürünlerden uzak durmalı ve dengeli beslenmelidir. Bol su içmek vücut metabolizmasını artırır ve yağ yakımını hızlandırır. Bu nedenle günde en az üç litre su içmeniz gereklidir.

Operasyondan sonraki ilk günler düzenli yürüyüş yaparak ödem oluşumunu engelleyebilirsiniz. Sıvı hale getirilen yağlar işlem sırasında vakumlansa da cilt altında bir miktar kalabilir. Bunların atılması için düzenli yürüyüş yapılması önerilir.

Liposuction Kimlere Uygulanabilir?

Liposuction uygulaması cerrahi bir müdahaledir ve bazı riskleri barındırmaktadır. Bu nedenle yağ aldırma ameliyatının yapılmasının uygun olmadığı bazı kişiler vardır. Bu kişileri sıralayacak olursak;

  • Kanama ve pıhtılaşma bozukluğu gibi kan hastalıkları olan kişiler
  • Lösemi ve göğüs kanseri gibi kanser rahatsızlığı olanlar ve kemoterapi tedavisi görenler
  • Beden kirle indeksi 22 ve üzeri olan obezite sorunu olan kişiler
  • Diyabet, hipertansiyon ve böbrek hastalıkları gibi kronik hastalığı olanlar
  • Hamileler ve yeni doğum yapmış lohusalar
  • Yaşlanma itibari ile deri elastikiyetini kaybetmiş kişilere uygulanmaz.

Yağ aldırma işlemi için doktora başvuran kişiler gerekli tahlil ve tarama testlerine tabi tutulmaktadır. Yapılan incelemeler sonucunda kişilerin işlem için uygun olup olmadığı kontrol edilir. Sizlerde yağ aldırma operasyonu yaptırmak istiyorsanız ilk önce hekime başvurarak uygun olup olmadığınızı kontrol ettirmelisiniz.

Liposuction Zararlı Mıdır?

Liposuction uygulaması çok başarılı sonuçlara sahip olan cerrahi bir uygulama olsa da bazı durumlarda insanlar için zararlı olabilir.

İşlemin zararlarından genel olarak bahsedecek olursak, kişinin vücudundan gereğinden fazla yağın alınması, salt zayıflama düşüncesine girilmemelidir, işlem sırasında ve işlem sonrasında amboli atma riski, yağların hızlı bir şekilde verilmesine bağlı olarak ciltte sarkmaların oluşması, enfeksiyon gelişmesi ve kanama gibi zararlar vermektedir.

İşlem sonrasında doktorlar vücudun şekle girmesi için en az bir ay korse kullanımı önermektedir. Korse kullanımı hareket kısıtlılığına neden olan bir işlemdir.

Korse kullanımı nedeni ile ödem oluşabilir. Yağ aldırma işlemi uzman hekimler tarafından işlem için uygun olan kişilere yapılırsa herhangi bir zarar vermemektedir.

Liposuction Fiyatları 2022

Liposuction fiyatları sabit bir politikada değildir. İşlemin uygulandığı merkeze, işlemi yapan cerraha, kur farkına ve işlem için kullanılan cihaza göre farklılık gösterir.

Bunların yanında fiyatlar belirlenirken ilk önce işlemin yapılacağı bölge belirlenir.  Bel çevresi, basen ve kalça bölgeleri işlemlerinin fiyatları birbirlerinden farklıdır.

İşlem yaptırmaya karar verdiğinizde merkez ve doktor araştırması yapmanızı tavsiye ediyoruz. Ülkemiz son yıllarda gösterdiği gelişmeler sayesinde özellikle kozmetik cerrahi alanında çok sık tercih edilmektedir.

Ülkemizin dış ülke insanları tarafından tercih edilmesi estetik operasyonlarının fiyatlarını etkilemiştir. Bu nedenle sektörde çok fazla fiyat dalgalanmaları görülmektedir. Bu nedenle işlem öncesinde detaylı araştırmalar yapmanızı tavsiye ediyoruz. Liposuction fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşın.

Whatsapp ile İletişime Geçmek İçin Tıklayın