Diş Estetiği

Dişlerin görünümünde meydana gelen problemler sosyal hayatı derinden etkileyen problemlerdir. Kişiler ortam içinde gülüşlerini elleri ile kapatmak ve saklamak gereği duyarlar. Diş estetiği yaptırmak için uygulanan yöntemler birbirinden farklıdır.

Konuşurken dişlerinin nasıl gözüktüğünü düşünür ve fotoğraflarda gülümsememeyi tercih ederler. Göze hoş gelen, düzgün sıralanan dişler kişinin hayatına olumlu olarak yansır. Peki, nedir bu sosyal yaşantıyı etkileyen diş problemleri?

Koyu renkteki dişler,

Küçük, kısa ve kırık dişler,

Aralıklı dişler,

Diş etlerindeki şekil bozuklukları,

Diş etlerinde koyu kahverengi lekeler,

Diş etlerinin fazla görünmesi,

Dişlerde çapraşıklık ve konum bozukluğu,

Üst dişlerin alt dişler ile kavuşamama durumu,

Aşınmış ve hassas dişler ve

Diş eksikliği sosyal hayatı ve sağlığı etkileyen diş problemleridir. Ayrıca bu problemlerden bazıları kişilerin sağlığını da derinlemesine etkiler. Örneğin; çapraşık dişler, dişlerde çürümeye neden olabilir.

Diş Estetiğinde Uygulanan Tedaviler

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte problemleri olan hastalara pek çok tedavi olanağı sunulmaktadır. Bu tedavi seçenekleri;

  1. Diş Beyazlatma: Önce ağartıcı ilaç uygulanır. İlgili dişlerin zerine lazer ışığı bir süre tutulur. Daha sonra diş beyazlatıcı ilaç etkiye geçerek dişlerin kalıcı olarak beyazlanması sağlanır.
  2. Porselen Lamina: Porselen Laminalar dişlerin ön kısmına yapıştırılır. Bunlar porselen yapraklar şeklindedir. Doğal diş ile uyumludur. Dişlerdeki renk bozukluklarını ve şekil bozukluklarını kamufle eder.
  3. Ortodonti: Dişlerdeki çapraşıklıkları ve aralıkları diş teli yardımı ile düzene sokan bir sistemdir.
  4. İmplant: Eksik dişlerin yerine yerleştirilen protez sistemidir. En az 2 eksik dişin yerine uygulanabilir.
  5. Zirkonyum: Diş etlerindeki ve dişlerdeki grileşmeler için uygulanan bir tedavidir. Dişlere uygulanan diş ile uyumlu kaplamalardır.

Estetik diş doktorları yalnızca desteğin estetiğini düşünmez. Estetiği yaptıracak kişiye uygunluğunu da göz önünde bulundurur. Yüzün genel görünümü ile de ilgilenir. Estetik gülüşü etkileyen bazı faktörler vardır. Bunlar;

  1. Estetik gülüşte dudak köşelerinden, dişlerin keskin kenarlarından ve göz bebeklerinden geçen hatlar birbirlerine paralel olmalıdır ve ahenk içinde gözükmelidir.
  2. Ön dişlerin kesici uçları alt dudak eğrisi ile aynı düzlemde olmalıdır. Bu sayede güzel bir gülüş elde edilebilir.
  3. Kadın hastalarda dişlerin köşeleri erkeklere göre daha yuvarlak ve gülme kavisi yukarı doğru olmalıdır.
  4. Kadın hastalarda ise dişlerin köşeleri kadınlara oranla daha köşeli olmalıdır. Ayrıca gülme hattı kadınlara göre daha düzdür.

Diş Estetiği Fiyatları 2021

Diş Estetiği Fiyatları ve 2021 yılı için özel kampanyalarımız sizleri bekliyor. Diş Estetiği için hemen ücretsiz randevu alın.

Diş estetiğine başvuracak hastanın doktorunu iyi seçmesi gerekir. Doktorun alanında uzman ve tecrübeli olması nasıl önemli ise operasyonun gerçekleşeceği ortam da steril ve ekipman bakımından donanımlı olmalıdır.