Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Karın germe ameliyatı günümüzde kadınlar tarafından çok sık talep edilen estetik operasyonlarından birisidir.

Hamilelik süresince alınan kilolar, göbek bölgesindeki yağların fazlalığı, deri sarkmaları ve bölgesel alt karın yağlanması nedenleri ile bu operasyon yapılmalıdır.


Tıp dünyasında abdominoplasti denir. Kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de karın bölgesinde biriken yağlar psikolojik ve fizyolojik sorunlar oluşturmaktadır. Bu nedenle bu operasyonu erkeklerde tercih edebilmektedir.

Operasyon sırasında birikmiş olan fazla yağlar alınır ve sarkmış olan fazla deri çıkartılır. Hamilelik sonucunda göbek deliği altında kalan çatlaklar giderilmiş olur.

Karın germe ameliyatı uzman doktorlar tarafından uygulanırsa çok başarılı sonuçlar elde edilir. Karın ve göbek bölgesinde bulunan yağlardan kısa sürede kurtulmak için karın germe ameliyatı tercihiniz olabilir.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Olur?

Karın germe ameliyatı genel anestezi altında uygulanan bir operasyondur. Sezaryen çizgisinin üzerinden yan bölümlere doğru kesi atılır.

Atılan bu kesi alanından fazla deri çıkartılır. Abdominal bölgede birikmiş olan yağlarda alınır. Yağ alma işlemi liposuction yöntemi kullanılarak yapılır.

Yağ alma işleminden sonra göbek deliğinin alt kısmından tutulan deri sezaryen çizgisine ve yanlara doğru gerdirilir.

Bu aşamada göbek deliği göz ardı edilmemelidir. Aksi takdirde göbek deliğinin olması gereken yerde olmadığı görülür.

Periton üzerine atılan dikişler karın kaslarının gevşemesini engeller. Bu dikişler atılırken estetik dikiş yöntemi tercih edilir. Aksi takdirde operasyondan sonra iz kalır ve kişiyi rahatsız eder.

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Karın germe ameliyatı genel olarak bakıldığında 3- 5 saat arasında değişiklik göstermektedir.

Operasyonun süresi tamamen hastanın karın kısmında var olan yağ birikimi ve deri sarkmasının derecesine bağlıdır. Bazı vakalarda deri sarkması çok ileri derecelerde olabilir.

Ayrıca hastanın deri elastikiyeti de operasyon süresini etkilemektedir. Genç hastalarda dikişi atmak ve deriyi toparlamak daha kısa sürede tamamlanırken yaşı ilerlemiş hastalarda uzun sürebilir. Liposuction işleminin süresi de etkileyen bir diğer faktördür.

Total abdominoplasti operasyonu beş saate kadar uzun sürerken mini abdominoplasti operasyonu en fazla iki saat sürmektedir.

Tecrübeli cerrahlar operasyon yönetimini en iyi şekilde sürdürür. Cerrahın tecrübesi ve el yeteneği de ameliyat süresinde etkilidir.

Karın Germe Ameliyatı İyileşme Süresi

Karın germe ameliyatı iyileşme süresi bazı faktörlere dayanmaktadır. Operasyonu yapan cerrahın tecrübesi, hastanın deri fazlalığının derecesi, liposuction yöntemi ile alınan yağ miktarı ve operasyon sonrası hasta bakımı ile ilgilidir.

Operasyon sonrasındaki ilk iki gün hastane yatışı gereklidir. Operasyon sonunda hastaya korse takılmaktadır. Korse kullanımı ilk bir ay devam etmektedir.

Korse kullanımı vücut şeklinin oluşmasına önemli ölçüde etki etmektedir. Ancak vücuda uygun korse ölçüsünün ve modelinin kullanılması önemlidir.

Bu nedenle doktorunuzun tavsiye ettiği korseyi kullanmalısınız.  Karın bölgesine atılan dikişler nedeni ile ilk iki gün ağrı olması normaldir.

Ağrının giderilmesi ve hastanın konforunun sağlanması için doktorun reçete ettiği ağrı kesiciler alınabilir. Dikişlerin atmaması için sık sık öksürmek ve hapşırmak önerilmemektedir.

Özellikle ıkınma hareketini yapmamaya özen gösterebilirsiniz. Total abdominoplasti operasyonu sonrasında ilk sekiz hafta çalışma yasağı verilmektedir.

Düzenli uyumak ve dengeli beslenmek vücudun kısa sürede toparlanmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle iyileşme süresini kısaltmak için doktorunuzun tavsiyelerine uymalı ve dengeli beslenmelisiniz.

Karın Germe Ameliyatı Sonrasında Hamilelik

Karın germe ameliyatı sonrasında hamilelik durumu yaşanabilir. Ancak hamilelik sonrası tekrar aynı sorunlar ile karşılaşılabilir.

Total abdominoplasti operasyonu geçiren kişiler hamile kaldıklarında deri sarkması, cilt çatlağı ve yağ birikimi ile karşılaşmamak için daha fazla dikkatli olmalıdır.

Çatlak oluşumunu engellemek için kadın doğum uzmanının önerdiği nemlendirici kremler düzenli kullanılmalıdır. Aşırı kilo almaktan kaçınmak için hamilelik döneminde uzman bir diyetisyen ile birlikte çalışılmalı ve dengeli beslenmelidir.

Deri elastikiyetini korumak için yapılabilecek hafif tempolu egzersizler vardır. Bu egzersizleri yine kadın doğum doktoru gözetiminde yapabilirsiniz.

Sıraladığımız bu kriterlere dikkat ettiğiniz sürece fazla kilo almadan sağlıklı bir hamilelik geçirebilirsiniz. Doğum yaptıktan sonra karın bölgesinde çatlak ve sarkmaların oluşmadığını görebilirsiniz.

Karın Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Karın germe ameliyatı diğer cerrahi uygulamalar gibi bazı riskleri içermektedir. Operasyonu yapan cerrahın tecrübesi ve el kabiliyeti bu riskleri mümkün olduğu kadar en aza indirmektedir.

Bazı vakalarda risk oluşumu görülmektedir. İnsizyon bölgesinde iltihap oluşumu, cilt altında kan ve sıvı birikimi ve yara yerinde izlerin kalmasıdır.

Bu risklerin yanında gelişebilecek ve ölümle sonuçlanabilen en önemli komplikasyon amboli atmasıdır.

Özellikle yaşı ilerlemiş hastalarda görülebilecek bir komplikasyondur. Amboli riski genellikle operasyon sonrası hastanın ilk ayaklanma durumunda görülür.

Kanama bozukluğu olan hastalarda özellikle varis çorabı kullanılmalıdır. Bunun yanında kan sulandırıcı ilaçların kullanılması amboli riskini önemli ölçüde düşürür.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları 2022

Başlangıçta dik durmakta zorluk yaşanabilir. Karın germe ameliyatı sonrası izler ise 6. haftaya kadar kızarık görünse de 6. haftadan sonra pembe silik izlere dönüşerek yeni sıkı görünüme kavuşulur. Karın Germe Ameliyatı Fiyatları 2022 hakkında bilgi için bizimle iletişime geçiniz.

Karın germe ameliyatı fiyatları belirlenirken operasyonun yapıldığı merkezin konumu, işlemi yapan cerrahın ameliyat ücreti, operasyona ek olan kombine tedaviler ve işlem süresi göz önüne alınır.

Total abdominoplasti operasyonu ve mini obdominoplasti operasyonları mutlaka tam teşekküllü hastanelerde uygulanmalıdır. Aksi halde ölümcül sonuçlara neden olabilir.

Doğum sonrası deri sarkmaları, karın üzer çatlaklar, alt karında yağ birikimi ve yanların sarkması söz konusu ise karın germe ameliyatı sayesinde bu problemlerden kalıcı olarak kurtulabilir ve fit vücuda sahip olabilirsiniz.

Whatsapp ile İletişime Geçmek İçin Tıklayın