Liposuction mı, Lipoliz mi Yoksa Karın Germe mi?

Liposuction uygulamasını kadınlar vücutlarında farklı bölgelere uygulatıyor, erkekler ise çene, boyun, karın bölgelerine çoğunlukla yaptırmayı tercih ediyor. Kadınlar için en sık tedavi alanları karın, göğüsler, kalçalar, dış uyluk, ön uyluk, iç uyluk, diz, kol, kalça, yanaklar ve boyundur.

Liposuction hastalarının yaklaşık %15 ile %25’ini oluşturan erkeklerin en yaygın tedavi alanları ise boyun alanı, karın, kanatlar ve göğüslerdir.

Liposuction tedavisi cerrahi bir uygulamadır.  Lokal anestezi ya da genel anestezi (doktorun ve hastanın aldığı ortak karar olmalı) uygulanılır. Tedavi yapılan bölgeye bir veya birden fazla küçük kesiler yapılır.

Hangi teknik kullanılacaksa ona göre ince kanüller ya da incecik tüpler bu kesilerden içeri sokulur. Cerrahın yönlendirmesiyle aletin titreşimi, derinin altındaki yağların eriyerek dışarı atılması sağlanılır.

Liposuction sonrası artık teknoloji geliştiği için eskiye göre daha az morluk ve şişlik oluşuyor. İşlemden birkaç gün sonra gündelik hayata dönülebilir. Atılan küçük kesi izleri birkaç hafta içerisinde iyileşir ve 1 sene sonra tamamen kaybolurlar.

Liposuction Tekniği İle Zayıflama

Lipoliz, bölgesel fazlalıkların doğal yollarla atımını sağlayan, soyadan elde edilen PPC maddesinin deri altına enjekte edilerek yapılan bir tedavi yöntemidir.

Liposuction ameliyatlarına göre cerrahi olmaması, maliyetinin az olması, yan etkisinin bulunmaması, gündelik yaşama dönme süresinin kısalığı gibi nedenler lipoliz uygulaması insanlara daha cazip geliyor.

Lipoliz uygulaması bölgesel yağlanmanın olduğu tüm bölgelere(karın, basen, kol, bacak, boyun) uygulanıyor.

Lipoliz uygulamasında, bölgesel yağlanmanın görüldüğü alana 10 – 13 cm’lik, çok ince iğnelerle PPC maddesi enjekte edilir. Bu madde yağ hücrelerinin geçirgenliğini artırarak parçalanmasını ve karaciğer sayesinde yok edilmesini sağlar.

Sonrasında vücudun doğal lenfatik sistemiyle dışarı atılır. Vücut, yağları doğal bir şekilde dışarı attığı için de liposuction operasyonun da olduğu gibi sonradan oluşan sarkma gibi etkiler de olmaz.

Kalp yetmezliği, hamilelik, diyabet hastalığı, karaciğer-böbrek hastalığı olan kişilere bu uygulama önerilmiyor.

Karın Germe Tekniği İle Zayıflama

Karın germe hızlı kilo alıp verdiğinizde ya da hamilelik sonrası karın bölgesinde oluşan sarkmış derinin alınması işlemidir. Bu fazlalık deri ne kadar spor ve diyet yaparsanız yapın düzelmeyen bir durumdur. 

Fazlalık olan deri alınırken kısmen çatlaklar da alınmış olacağından çatlakların giderilmesinde tek radikal işlem karın germe operasyonudur. Ama şunu bilmenizde yarar var; karın germe ameliyatını çatlak tedavisi olarak nitelendiremeyiz.

İşlem yaklaşık olarak 2 saat sürer, hasta 2 gece boyunca kalmanız gerekebilir. Dikişler kendinden eriyen olduğu için 5 gün sonra kontrolde sadece bir pansuman yapılır. Sonrasında günlük yaşantınıza dönebilirsiniz.

Dikişler bikini bölgesinin içinde kalacak şekilde olduğundan rahatsız eden bir iz olmaz. Bazen karın germe işlemi tek başına yeterli olmayabilir, bel ve karın arasında bir uyum olması gerektiğinden beraberinde Liposuction işlemi de yapılabilir.