Fazla Yağlarınızdan Kurtulun!

Yağ aldırma yani Liposuction adını verdiğimiz ameliyat, vücutta diyet, spor ve diğer faaliyetler ile atılamayan inatçı fazla yağların vakum aracılığı ile alınması işlemidir.

Vücudun herhangi bir bölgesinde biriken fazlalık yağların alınması söz konusudur. Vücuda bir şekil verme ve incelme işlemidir. Ancak kesinlikle bu ameliyat bir kilo verme işlemi olarak düşünülmemelidir. Yağ alma ameliyatı kesinlikle kilo verme ameliyatı olarak kullanılmamalıdır.

Liposuction düşünülüyorsa gerekli tüm araştırmalar yapılmalıdır. Yapılan araştırmalardan sonra kaç litre yağ alınacağına karar verilebilir. Kişiden yağ alma oranı kişiye göre değişiklik gösterir.

Tabi ki yağ almanın bir sınırı vardır. Liposuction diyet ve egzersizle bir sonuç elde edemeyen kişilerde uygulanır. Karın, kalça ve uyluk bölgesinde rahatça uygulanabilirken çene, kollar ve memeler gibi vücudun tüm bölgelerinde uygulanabilir.

Liposuction ile fazla yağlar alındığında deri fazlalığı meydana gelir. Düzgün bir görünüm elde edilmesi için derinin elastikiyetini kaybetmemiş olması önemlidir. Fakat deri elastikiyetini kaybeden hastalarda da gerdirme işlemleri yapılarak düzgün görünüm elde edilebilir.

Sınırlı bir bölgede çalışılacaksa lokal anestezi yeterli olur. Yapılacak bölge büyük ise (Örneğin; tüm vücut.) ameliyat genel anestezi altında yapılmalıdır. Hasta operasyon öncesi ayakta dururken özgüveni yitirmesine neden olan ve onu rahatsız eden bölgeler işaretlenir.

Anestezi hastaya uygulandıktan sonra ise çizimlere uygun olacak şekilde vücuda kesiler açılır. Bu kesiler 2 santimetre kadar olabilir. Ucu delik kanüller bu kesilerden içeri sokulur.

İnatçı yağlara odaklanan bu kanüller inatçı yağları vakumlayarak vücuttan çekip alır. İşlem tamamlandıktan sonra kesiler dikiş ile kapatılır ve hastaya baskılı korse giydirilerek ameliyatın etkili sonuçlar vermesi sağlanır.

Ameliyat sonrası hasta 4 saat kadar hastanede kalır ve sonrasında taburcu edilir. Hasta kendini yormamalı ve erkenden ayağa kalkmamalıdır. İyileşme dönemi için bu durum oldukça önemlidir. 

Ameliyat sonrası hastalarda ağrı ve sızı görülmesi muhtemeldir. Fakat ağızdan alınan basit ağrı kesicilerle bu ağrı ve sızı durumu yatıştırılabilir. Liposuction yapılan bölge miktarı arttıkça iyileşme döneminin süresi uzasa da hastalar genellikle 3 ila 7 gün içerisinde toparlanırlar.

Cinsel ilişki gibi yorucu aktiviteler için ise en az 4 hafta beklenmelidir. Ameliyat sonrası hastanın vücudunda ödem görülecektir. Bu durum 3 hafta sonra azalmaya başlayacaktır.

Fakat tam olarak geçmesi en fazla 6 ay kadar sürer. Ameliyat sonrası giydirilen korseyi 4 hafta düzenli olarak kullanmak önemlidir. Çünkü vücudun düzgün bir şekilde şekillenmesi için korse önemlidir.

Uzman doktorlar tarafından steril ortamda gerçekleştirilecek bir yağ aldırma işlemi yeni ve düzgün hatlar elde etmenizi sağlar.