Estetik operasyonlar pek çok farklı bölge için, pek çok farklı yöntem ile gerçekleştirilebilir. Bu durumda da estetik operasyonların süresi, bu operasyonlar sonrası iyileşme süreci ve benzeri detaylar farklılaşacaktır.

Örneğin, estetik denildiğinde ilk akla gelenlerden biri olan Rinoplasti yani burun ameliyatı, anestezinin ardından 4 – 5 saatlik toparlanma sürecini kapsar ve 3 – 4 gün içerisinde şişlik ortadan kalkarken toplamda 7 – 10 günde de morluklar tamamen yok olmaktadır.

Operasyondan sonra 2. gün ayağa kalkabilirsiniz. Bunun yanı sıra estetik operasyonların en çok tercih edilenlerinden biri olan meme küçültme ameliyatında, 1 – 2 gün hastanede kalmanın ardından ayağa kalkılabilir.

4. Gün duş almak mümkündür ve 1 hafta dinlenmenin ardından iş başı yapılabilir. Meme küçültme ameliyatında olduğu gibi meme büyütme ve meme dikleştirme ameliyatlarında da aynı süre sonunda ayağa kalkılabilmektedir.

Estetik ameliyatlarda genel olarak kısa süreli hastane istirahatinin ardından hasta taburcu edilmekte ve gerekli olduğu durumlarda da birkaç günlük ev istirahatinin ardından iş başı yapmaktadır. Bugün uygulanmaya başlanan yeni pek çok teknik bu kolaylığı sağlıyor.

Diğer taraftan saç ekimi işlemine bakacak olursak, hemen ayağa kalkılabilir ancak saç ekiminin ardından 48 saat boyunca bu bölgeye kesinlikle bir temas olmamalıdır. Yaklaşık iki haftalık süre boyunca da spor aktiviteleri, hamam ve sauna gibi zararlı olabilecek durumlardan kaçınılması gerekir.

Post-bariatrik cerrahi ameliyatları gibi daha komplike ameliyatlarda ise 2-4 gün hastanede kalma süresi verilir. Hanımların belli bir yaş sonrasında tercih ettikleri karın germe ameliyatı ise 1 ya da 2 gecelik hastanede kalma süresi demektir.

Yani 1 – 2 gün içerisinde ayağa kalkılabilecek, basit bir operasyon olacaktır. Vaser Liposuction gibi basit uygulamalarda ise ertesi gün ayağa kalkmak ve hastaneden ayrılmak mümkün olmaktadır.

Vaser Liposuction ameliyatından sonra en çok merak edilen konu ise ‘’Ne zaman spor yapmaya başlayabilirim?’’ Operasyondan 1-2 ay sonra spor yapmaya başlanılabilir.