Prof. Dr. Özgür Pilancı 1976 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokul ve liseyi Mersin’de bitirdi. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin Türkiye’deki en prestijli kliniklerinden biri olan Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Rekonstrüktif ve estetik prosedürler, maksillofasiyal cerrahi, mikrocerrahi ve el cerrahisi ve yanık cerrahisi eğitimlerini 2006 yılında tamamladı. 2007 yılında Kasımpaşa Deniz Hastanesi’nde zorunlu askerlik görevini yaptı.  Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir yıl süreyle eğitim gördü ve 2009 yılında Bağcılar Hastanesi’ne geçiş yaptı. Bu görevleri esnasında sayısı 1000’i geçen ameliyat gerçekleştirdi. Birçok bilimsel makale yayınladı ve birçok plastik cerrahi asistanına eğitim verdi.

2015 yılında Doçent oldu. 2008 yılında Zürih Üniversitesi’nde ünlü beyin cerrahı Prof. Dr. Gazi Yaşargil’in öncülüğünde mikrocerrahi sertifika programına katıldı. 2009 yılında Alabama Üniversitesi’nde endoskopik yüz germe ve estetik cerrahi üzerine birçok buluşu tanımlayan Dr. L. Osvaldo Vascones’i ziyaret etti. Yüz germe konusunda pratiğini geliştirdi. 2016 yılında Rio De Jenario’da Andarai Federal Hastanesi’nde kitlesel kilo verme prosedürlerinden sonra plastik cerrahinin en bilinen cerrahlarından biri olan Prof.Dr. Carlos Del Pino Roxo’nun rehberliğinde çalışmalarını sürdürdü.

Özgür evli ve iki çocuk babasıdır. Spor, balıkçılık ve dalış ile ilgileniyor. Yemek yapmayı ve yemek yemeyi sever. Bazı arkadaşlar onu bir gurme olarak tanımlamaktadır.